Mācību konferencē eksperti diskutēs, kā sekmēt ilgtspējīgu būvniecības nozares attīstību.
Otrdien, 6. decembrī vides, atkritumu apsaimniekošanas un būvniecības nozares eksperti kopā ar pašvaldību pārstāvjiem mācību konferencē “Būvniecības atkritumu apsaimniekošana - kā sekmēt ilgtspējīgu nozares attīstību?” pārrunās problēmas, izaicinājumus un iespējas, kas būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jomā definētas Latvijas Vides aizsardzības fonda projektā “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā”. Konferencē tiks prezentēti arī projekta laikā īstenotās izpētes rezultāti un mācību programma, kas vienotas un ilgtspējīgas izpratnes attīstīšanai izstrādāta gan ekspertiem, kas pārrauga, kontrolē un īsteno būvniecības projektus, gan augstskolu studentiem.
Mācību konference ir viena no Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projekta (reģ. Nr. 1-
08/185/2020) aktivitātēm, ko vada un koordinē Latvijas atkritumu saimniecību asociācija
(LASUA).
Konference notiks tiešsaistē 6. decembrī plkst. 10:00, vides pakalpojumu uzņēmuma
“CleanR” Facebook lapā. Tiešsaistes konference ir bez maksas un ikviens interesents
konferences norisei var sekot līdzi tiešsaistē, pievienojoties saitei.
Links uz pasākumu ir pieejams
šeit.
Ar papildus informāciju var iepazīties šeit.
Iepazīsti vides vadības sistēmu EMAS
Noslēgusies Vides pārraudzības valsts biroja izglītojošā kampaņa “Iepazīsti EMAS”, kur ņēmām dalību tiešsaistes vebināru darba grupās un dalījāmies ar ieteikumiem Eiropas Savienības Vides vadības un audita sistēmas (EMAS) ieviešanā un popularizēšanā.
Aicinām apmeklēt 20. septembra noslēguma pasākumu, kas norisināsies klātienē, Rūpniecības ielā 23, Rīgā, kurā Vides pārraudzības valsts birojs iepazīstinās ar EMAS sistēmu, piešķiršanas kārtību un prezentēs darba grupās izstrādātos ieteikumus EMAS attīstības stratēģijas un rīcības politikas izstrādē.
Reģistrācija noslēguma pasākumam pieejama tiešsaistē šeit.
Noslēdzies atkritumu apsaimniekošanas nozares seminārs “Latvijas zaļais kurss atkritumu saimniecībā”.
Plašāka informācija par semināru pieejama
https://liepajasras.lv/jaunumi/nosledzies-atkritumu-apsaimniekosanas-nozares-seminars-latvijas-zalais-kurss-atkritumu-saimnieciba/
Aicinām atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu pārstāvjus, ekspertus, pašvaldību un valsts institūciju pārstāvjus un citus interesentus uz tikšanos tradicionālajā atkritumu apsaimniekošanas nozares seminārā 2022. gada 25. un 26. augustā.
25. augustā no plkst. 11.00 “Ķīvītes”, Grobiņas pagasts; no plkst. 19.00 vakara pasākums Spīķeris 53, Vecā Ostmala 53, Liepājā.
26. augustā no plkst. 9.30 – 14.00 koncertzāle “Lielais Dzintars” (Civita Nova 6 zāle), Radio iela 8, Liepājā.
Reģistrācija semināram būs pieejama no 1. augusta.
Aktuālā informācija par semināra programmu drīzumā būs pieejama
www.liepajasras.lv.
https://liepajasras.lv/seminars-latvijas-zalais-kurss-atkritumu-saimnieciba/
Informācija medijiem
Studenti atzinīgi novērtē projektā izstrādātās “Būvniecības atkritumu apsaimniekošanas vadlīnijas” un rekomendē to saturu integrēt studiju saturā
“Studiju programmās, kas saistītas ar būvniecību un aprites ekonomiku, ir jāiekļauj saturs, kas balstīts “Būvniecības atkritumu apsaimniekošanas vadlīnijās”. Turklāt efektīvai būvniecības nozares attīstībai un aprites ekonomikas principu īstenošanai, būtu nepieciešama studentu un augstskolu klātbūtne arī darba grupās, kas strādā pie jauninājumiem un izmaiņām, nozari regulējošos normatīvos,” iepazīstoties ar vairāku augstskolu studentu atsauksmēm par vadlīnijām, kas izstrādātas Latvijas vides aizsardzības fonda projektā, atzīst Banku augstskolas profesore un Ilgtspējas un efektivitātes laboratorijas vadītāja Dzintra Atstāja.
Būvniecības atkritumu apsaimniekošanas vadlīnijas ir sagatavotas ar mērķi veidot vienotu izpratni un sniegt informāciju par būvniecībā un būvju nojaukšanā radīto atkritumu apsaimniekošanas kārtību, veicamajām darbībām, pienākumu un atbildības sadalījumu. Vadlīnijas izstrādātas Latvijas vides aizsardzības fonda projektā “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā” (reģ. Nr. 1-08/185/2020).
Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projekta vadību koordinē Latvijas atkritumu saimniecību asociācijai (LASUA) un projekta aktivitāšu mērķis ir ne vien stiprināt būvniecības, vides un atkritumu apsaimniekošanas nozares sinerģiju ilgtspējīgas būvniecības atkritumu apsaimniekošanas sistēmas stiprināšanā, bet arī kāpināt sabiedrības izpratni un izglītotību.
Vadlīnijās analizēta un apkopota visa normatīvo aktu bāze un tās sasaiste ar reālo praksi par būvniecības atkritumu apsaimniekošanu. Vadlīnijas izstrādātas sadarbojoties LASUA un Valsts vides dienestam ar būvnieku un būvmateriālu ražotāju organizācijām, kā arī uz ilgtspējīgu būvniecību vērstiem arhitektiem. Lai vadlīnijas kļūtu par praktiski ikdienā lietojamu dokumentu, tās tika nosūtītas izvērtēšanai bakalaura un maģistra studenti no Banku augstskolas, Ekonomikas un Kultūras augstskolas, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas. Studentu atzinumi ļauj secināt, ka ir jāīsteno arī apņemšanās vadlīniju saturu integrēt studiju programmās.
LASUA izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs: “Jau uzsākot projektu vēlējāmies, lai izstrādātās vadlīnijas kļūst par praktiski lietojamu dokumentu un tajās definētais tiek mācīts arī studentiem – īpaši tiem studentiem, kuru izvēlētā profesija ir saistīta ar būvniecību, vides aizsardzību un aprites ekonomiku. Novērtējām iespēju ar vadlīnijām iepazīstināt studentus, lai gūtu gan viņu atziņas un rekomendācijas. Būtiskākie secinājumi – studenti vadlīnijas novērtē kā nozīmīgu materiālu, kas viegli palīdz noorientēties visās prasībās, kas attiecināmas uz būvniecības nozari un būvniecības atkritumu apsaimniekošanas jomu. To Latvijā regulē prasības, kas iekļautas dažādos normatīvos un likumos, tādēļ nespeciālistam visā noorientēties nav vienkārši. Vadlīnijās ir apkopots būtiskākais un ir starpnozaru vienošanās par dažādos normatīvos iekļauto jēdzienu traktējumu. Atzinīgi novērtējam studentu rekomendācijas par to, kā vadlīnijas padarīt vēl ērtākas. Nākamais uzdevums ir gādāt, lai vadlīnijās apkopotā informācija tiek iekļauta studiju programmās un topošie būvnieki, arhitekti un vides aizsargi jau studiju laikā gūst plašu izpratni ar būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un ilgtspējīgu būvniecību.”
Savukārt Banku augstskolas profesore un Ilgtspējas un efektivitātes laboratorijas vadītāja Dzintra Atstāja, kas vadlīnijas izplatīja studējošo vidū un koordinēja studentu aptauju akcentē būtiskākos secinājumus.
“Studenti, jo īpaši tie maģistrantūras studenti, kas studē aprites ekonomiku, atzinīgi novērtēja faktu, ka ir tapis dokuments, kas ļauj viegli noorientēties plašajā normatīvu un likumu spektrā, akcentējot katras būvniecībā iesaistītās puses atbildību, pienākumus un tiesības. Vienlaikus studenti rekomendē ar dažādiem resursiem paplašināt arī valsts institūciju, piemēram, Valsts vides dienesta interneta platformu, lai ikvienam būtu plašākas iespējas rūpīgāk sekot komersantiem. Trešais būtiskais studentu atzinums ir tas, ka atbilstoši vadlīniju saturam ir jābūt papildinātam arī studiju programmu saturam - īpaši tajās studiju programmās, kas saistītas ar būvniecību, aprites ekonomiku, ilgtspēju un vides aizsardzību. Un noslēdzošais secinājums – efektīvākai aprites ekonomikas principu īstenošanai būvniecībā, ir nepieciešams, lai studenti un augstskolas tiek iesaistītas arī darba grupās, kas strādā jauninājumiem un izmaiņām, nozari regulējošos normatīvos,” atzīst Banku augstskolas profesore un Ilgtspējas un efektivitātes laboratorijas vadītāja Dzintra Atstāja.
Viņa akcentē, ka LVAF projektā īstenotās aktivitātes būtiski papildina un ir sinerģijā arī ar augstskolas īstenotajiem fundamentāliem un lietišķiem pētījumiem, ko ES LIFE programmas ietvaros īsteno augstskolas Ilgtspējas un efektivitātes laboratorija. To vidū īpaši izceļams projekts “Iekļaujoša digitālā izglītība – rīks aprites ekonomikas izpratnei” (projekts Nr. 2020-1-LV01-KA226-HE-094519), kas koncentrējas uz aprites ekonomikas un aprites biznesa modeļu tēmām un palīdzēs ieviest digitālās izglītības risinājumu studiju programmās, kā arī projekts “Quadruple Helix koncepts (QHC) kā pamats jaunās paaudzes PPP modelim” (projekts Nr. lzp-2020/1-0062). Tā mērķis ir radīt teorētisko un praktisko bāzi Quadruple Helix koncepcijā (QHC) balstītam nākamās paaudzes PPP (publiskās un privātās partnerības) modelim -S4P, lai efektīvāk nodrošinātu publiskos pakalpojumus vai infrastruktūru, izmantojot ne tikai valsts vai uzņēmumu, bet arī sabiedrības un zinātnes resursus.
Papildus “Būvniecības atkritumu apsaimniekošanas vadlīnijām”, LVAF projektā izstrādāts arī buklets “Remonts un būvniecība rada būvgružus! 3 viegli risinājumi, kā no būvniecības atkritumiem atbrīvoties viegli un pareizi”. Drukātā veidā buklets ir pieejams gan Valsts vides dienesta struktūrvienībās un pašvaldību Būvvaldēs, gan arī pie Namu un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem. Elektroniskā formātā tas pieejams LASUA mājas lapā (skatīt šeit), kā arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu interneta vietnēs.
Paredzēts, ka balstoties uz vadlīnijām tiks izstrādāta mācību programmas bāzi, kas tiek integrēta to augstskolu studiju programmās, kas gatavo būvniecības nozares speciālistus – būvniekus, inženierus, projektētājus un līdzīgus speciālistus. Aktivitātes mērķis ir topošajiem nozares speciālistiem jau studiju laikā nodrošināt pilnvērtīgu informāciju par nepieciešamību stiprināt tādu būvgružu apsaimniekošanas procesu ievērošanu, kas vērsta uz ilgtspēju.
Par vadlīnijām paredzētas arī mācības būvniecības atkritumu apsaimniekošanas nozares speciālistiem – Valsts vides dienesta inspektoriem, pašvaldību būvvalžu speciālistiem, būvuzraugiem un citiem.
Papildus informācijai:
Armands Nikolajevs
LASUA Izpilddirekcijas vadītājs
e-pasts: lasua@inbox.lv
Iedzīvotājiem radītā bukletā skaidro, kā viegli un pareizi atbrīvoties no būvniecības
atkritumiem un remonta pārpalikumiem.
Ar šo nedēļu pie Latvijas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, Valsts Vides dienesta
struktūrvienībās, pašvaldību būvvaldēs, kā arī interneta vidē iedzīvotājiem pieejams
buklets, kas vieglā valodā skaidro, kas ir būvniecības atkritumi jeb būvgruži un sniedz
padomu, kā no tiem atbrīvoties ne vien pareizi, bet arī viegli.
Buklets izstrādāts Latvijas vides aizsardzības fonda projektā “Vienotu vadlīniju izstrāde un
sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no
pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu
izmantošanu būvniecībā” (reģ. Nr. 1-08/185/2020) informatīvi izglītojošo materiālu izstrādi.
Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projekta vadību koordinē Latvijas atkritumu saimniecību asociācijai (LASUA) un projekta aktivitāšu mērķis ir ne vien stiprināt būvniecības, vides un atkritumu apsaimniekošanas nozares sinerģiju ilgtspējīgas būvniecības atkritumu apsaimniekošanas sistēmas stiprināšanā, bet arī kāpināt sabiedrības izpratni un izglītotību.
LASUA Izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs: “Redzam, ka pakāpeniski iedzīvotāju izpratne par to, kas ir būvniecības un remonta atkritumi palielinās, tāpat kā palielinās iedzīvotāju personiskā atbildība. Ir vērojamas tendences, ka būvgružu nelegāla izvešana samazinās, tāpat kā retākas nekā agrāk, ir reizes, kad iedzīvotāji savus būvniecības atkritumus izmet sadzīves atkritumu konteinerā, kas nav atļauts un ir sodāmi vai ved uz mežu. Un tomēr, vēl aizvien jautājumu par to, kā pareizi atbrīvoties no būvniecības atkritumiem netrūkst un jāatzīst – daudziem arī šķiet, ka pareiza, likumam atbilstoša būvgružu izvešana ir ne vien sarežģīta, bet arī dārga. Tādēļ esam radījuši informatīvu materiālu, kas iedzīvotājiem skaidro, gan to, kas ir būvniecības atkritumi, gan arī sniedz padomu, kā no būvgružiem atbrīvoties viegli un pareizi. Esam gādājuši, lai buklets būtu iedzīvotājiem viegli pieejams gan drukātā, gan arī elektroniskā formātā un ticam, ka daudziem tas kļūs par ērti un praktiski lietojamu ceļvedi.”
Buklets “Remonts un būvniecība rada būvgružus! 3 viegli risinājumi, kā no būvniecības atkritumiem atbrīvoties viegli un pareizi” drukātā veidā ir pieejams gan Valsts vides dienesta struktūrvienībās un pašvaldību Būvvaldēs, gan arī pie Namu un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem. Elektroniskā formātā tas pieejams LASUA mājas lapā un sagaidāms, ka tiks publicētas arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu interneta vietnēs.
Papildus bukletam, LVAF projektā, sadarbojoties LASUA un Valsts vides dienestam ar būvnieku un būvmateriālu ražotāju organizācijām, kā arī uz ilgtspējīgu būvniecību vērstiem arhitektiem, ir izstrādātas vienotas vadlīnijas, kas skaidro pieļaujamās darbības ar būvniecības atkritumiem.
Balstoties uz vadlīnijām ir izstrādāta mācību programmas bāzi, kas tiek integrēta to augstskolu studiju programmās, kas gatavo būvniecības nozares speciālistus – būvniekus, inženierus, projektētājus un līdzīgus speciālistus.
Aktivitātes mērķis ir topošajiem nozares speciālistiem jau studiju laikā nodrošināt pilnvērtīgu informāciju par nepieciešamību stiprināt tādu būvgružu apsaimniekošanas procesu ievērošanu, kas vērsta uz ilgtspēju.
Projekta noslēguma termiņš ir 2022. gada 30. jūnijs.
Papildus informācijai:
Armands Nikolajevs
LASUA Izpilddirekcijas vadītājs
e-pasts: lasua@inbox.lv
Aicinām 25.-26.08.22 piedalīties seminārā “Latvijas zaļais kurss atkritumu saimniecībā”.
Info par semināru:
https://liepajasras.lv/jaunumi/aicinam-piedalities-seminara-latvijas-zalais-kurss-atkritumu-saimnieciba/
Aktuāla informācija sekos.
Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija (LASUA) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) paraksta līgumu par Eiropas Savienības Vides un klimata pasākumu programmas LIFE 2018. – 2020. gada integrētatā projekta (projekta Nr. LIFE20 IPE/LV/000014) "Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju" (LIFE Waste To Resources IP) realizāciju.
Projekta ietvaros, LASUA visā īstenošanas periodā (2022-2028) uzraudzīs saistīto partneru pilotprojektu ieviešanu un attīstību, informēs atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumus par pilotprojektiem, izglītos šķirošanas laukumu būvniecības un attīstības jomā.
Pēc apakšaktivitātes projektu noslēgšanas, tiks izstrādātas labās prakses vadlīnijas, regulāri tiks organizēti semināri, lai labās prakses pieredzi būtu iespējams pārnest uz citiem reģioniem visā valstī, kā arī sadarbībā ar VARAM tiks sagatavotas vadlīnijas un priekšnosacījumi Kohēzijas fonda līdzfinansējuma piesaistei dalītās atkritumu vākšanas projektu izstrādei.
Kopējais projekta finansējums ir 173 178,00 EUR, no šīs summas 10% (17 318,00 EUR) ir LASUA projektos ieasitīto partneru (SIA Clean R, SIA Eco Baltia vide un ZAAO) finansējums, 103 907,00 EUR ES LIFE programmas piešķirtais finansējums un 51 953,00 EUR Valsts reģionālās attīstības aģentūras Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas Latvijas Republikas valsts budžeta līdzfinansējuma piešķīrums.
Par projektu īstenošanu atbildīgs būs LASUA projektu vadītājs Gints Brunovskis.
Š.g. 11.maijā LASUA poligonu pārstāvju delegācija darba vizītē apmeklēja VVD.
Diskusijā tika spriest par poligonu infrastruktūras uzturēšanas jautājumiem un uzklausīti abu pušu viedokļi par iespējamu sadarbību atkritumu saimniecības atsevišķu infrastruktūru sakārtošanas jautājumos, kas ļautu bez bažām lūkoties uz ES apstiprināto normu ieviešanu un izpildi mūsu valstī.
Straujās inflācijas ietekmē, atkritumu apsaimniekošanas nozare spiesta lūgt pakalpojuma maksas celšanu
“Atkritumu apsaimniekotāji, vairs nespējot akumulēt degvielas cenu “sprādziena” un vispārējās inflācijas radīto izmaksu sadārdzinājumu, kā tas darīts iepriekšējos gados, ir spiesti palielināt nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanas maksu”, par kritisko situāciju nozarē informē Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) Izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs.
Pēdējos gados atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi ne reizi nav lūguši palielināt atkritumu apsaimniekošanas maksu – gan energoresursu, gan darbaspēka izmaksu sadārdzinājumu uzņēmumi ir kompensējuši gan uz peļņas rēķina, gan efektivizējot loģistiku un izmaksas.
“Aizvien palielinot atkritumu izvešanas pakalpojuma efektivitāti – optimizējot maršrutus, ieviešot IT tehnoloģijas, investējot energoefektīvākā transportā un īstenojot citas darbības, uzņēmumi ir spējuši bez maksas palielināšanas nodrošināt pakalpojumu arī pieaugošas inflācijas apstākļos. Taču esošajos apstākļos, kad pakalpojuma nodrošinājuma bāzes izmaksas, piemēram degvielas cena, ir teju dubultojusies, vēl lielāka optimizācija nav iesējama, nesamazinot pakalpojuma apmēru. Lai atkritumu apsaimniekošanas pakalpojuma nodrošinājuma nepārtrauktība būtu iespējama arī turpmāk, uzņēmumi spiesti lūgt pakalpojuma maksas celšanu,” atzīst A.Nikolajevs.
Viņš akcentē, ka atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi ir spiesti celt maksu par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, kas, savukārt, varētu atstāt pozitīvu iespaidu uz atkritumu šķirošanu pieauguma tempu.
“Palielinoties izmaksām par nešķirošanu, aizvien lielāka sabiedrības daļa varētu izvēlēties atkritumu šķirošanu, kas katram ļauj būtiski samazināt savas izmaksas. Dalīti vākta sausā iepakojuma un stikla iepakojuma izvešanu atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi nodrošina bez maksas. Bez maksas daudzviet ir nodrošināta arī iespēja atbrīvoties no nevajadzīgā tekstila, bet pašvaldībās, kur nodrošināta arī BIO atkritumu apsaimniekošana, BIO tarifs ir būtiski lētāks nekā maksa par nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanu,” akcentē LASUA Izpilddirekcijas vadītājs.
Būtiski, ka tieši cenas sadārdzināšana nešķirotu sadzīves atkritumu apsaimniekošanai ir “instruments”, ko gadiem mērķtiecīgi īstenojusi arī valsts, lai palielinātu šķirotu atkritumu īpatsvara palielināšanos un sekmētu valsts nosprausto vides mērķu sasniegšanu. Un tieši izvirzīto valsts vides mērķu sasniegšana, kas tiek regulēta ar likumu, ir bijusi iemesls kādēļ klientiem pēdējos gados ir palielinājusies maksa par atkritumu apsaimniekošanu un tā nekādi netiek ietekmēta no atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu puses.
“Lai stimulētu aizvien lielāku atkritumu šķirošanu katru gadu plānveidīgi tiek palielināts dabas resursu nodoklis (DRN) par nešķirotu sadzīves atkritumu apglabāšanu poligonā. Tieši DRN ir galvenais valsts īstenotais instruments atkritumu šķirošanas stimulēšanai – pieaugot izmaksām par nešķirotu atkritumu apsaimniekošanu, aizvien lielāks ir ekonomiskais ieguvums tiem iedzīvotājiem, kas atkritumus šķiro. Un redzam – šīs instruments strādā, šķiroto atkritumu īpatsvars turpina palielināties. Atbilstoši likumam, pēdējos gados atkritumu apsaimniekošanas maksa atsevišķos reģionos Latvijā ir paaugstināta, palielinoties atkritumu poligonu tarifam, par nešķirotu sadzīves atkritumu apglabāšanu. Taču poligonu izmaksas uzrauga Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija un nenosaka uzņēmumi, kas atkritumus izved. Neviens nedz Latvijā, nedz citviet Eiropā nebija prognozējis energoresursu, tostarp degvielas cenu “sprādzienu”, kādu esam piedzīvojuši – tas ievērojami ietekmē arī atkritumu apsaimniekošanas nozari,” tā A.Nikolajevs.
Noskaidroti izstrādātāji, kas iedzīvotājiem skaidros pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu.
Noslēgusies cenu aptauja par Latvijas vides aizsardzības fonda projektā “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā” (reģ. Nr. 1-08/185/2020) informatīvi izglītojošo materiālu izstrādi.
Latvijas vides aizsardzības fonda (LVAF) projektā, sadarbojoties Latvijas atkritumu saimniecību asociācijai (LASUA) un Valsts vides dienestam (vai vides uzraugiem) ar būvnieku un būvmateriālu ražotāju organizācijām, kā arī uz ilgtspējīgu būvniecību vērstiem arhitektiem, ir izstrādātas vienotas vadlīnijas, kas skaidro pieļaujamās darbības ar būvniecības atkritumiem. Vadlīnijas izstrādātas, lai izvairītos no spēkā esošo likumu jēdzienu, terminu un formulējuma traktējuma par darbībām, kas pieļaujamas ar būvniecībā un ēku demontāžā radītiem būvniecības atkritumiem.
Balstoties uz vadlīnijām projekts paredz izstrādāt mācību programmas bāzi, kas tiks integrēta to augstskolu studiju programmās, kas gatavo būvniecības nozares speciālistus – būvniekus, inženierus, projektētājus un līdzīgus speciālistus. Aktivitātes mērķis ir topošajiem nozares speciālistiem jau studiju laikā nodrošināt pilnvērtīgu informāciju par nepieciešamību stiprināt tādu būvgružu apsaimniekošanas procesu ievērošanu, kas vērsta uz ilgtspēju.
Vienlaikus mācības, kurās tiks prezentētas izstrādātās vadlīnijas, tiks organizētas arī jau esošajiem nozares uzraugiem – būvuzraugiem, Valsts vides dienesta inspektoriem un pašvaldību būvvalžu speciālistiem. Šo mācību mērķis ir gādāt, lai nenotiktu likumos iestrādāto normu brīva interpretācija un piemērošana dažādās pašvaldībās un reģionos.
Papildus vadlīnijām un mācību programmai, LVAF projektā tiks izgatavoti vairāki informatīvi izglītojoši materiāli iedzīvotāju izglītošanai par pareizu būvniecībā radušos materiālu apsaimniekošanu. 2022. gada martā, pēc tirgus izpētes, pieņemts lēmumus par informatīvi izglītojošo materiālu izstrādāšanu. Ar saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu par projekta sabiedrisko attiecību nodrošinājumu un projektu vadību gādās SIA “Komunikācijas impulss”, ar tirgus izpētē piedāvāto galīgo cenu 9972,00 EUR.
Līgums par drukas materiālu sagatavošanu noslēgts ar SIA “Asteroid” ar piedāvātu galīgo cenu 3811.50 eiro, savukārt par informatīvi skaidrojošu video materiālu sagatavošanu noslēgts līgums ar SIA “Upeskino”, kas septiņu video materiālu sagatavošanu nodrošinās par 6000.00 eiro.
Projekta noslēguma termiņš ir 2022. gada 30. jūnijs.
Papildus informācijai:
Armands Nikolajevs
LASUA Izpilddirekcijas vadītājs
e-pasts: lasua@inbox.lv
VVD 17.februārī aicina uz semināru pašvaldību pārstāvjus un atkritumu apsaimniekotājus par datu ievadi tīmekļvietnē škiro viegli.
Precīzāka informācija VVD mājas lapā: vvd.gov.lv
Diskusija, atskata relīze - 04.11.2021
Kopīgā diskusijā skaidro, kā samazināt atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.
Samazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu, nodrošināt ērtu un pieejamu šķirošanas infrastruktūru, turpināt iedzīvotāju izglītošanu par atkritumu šķirošanas iespējām un virzīties uz vienotu mērķi par zaļāku dzīvi – šādi galvenie uzdevumi izkristalizējās 3. novembrī notikušajā diskusijā “Vairāk šķirosim, mazāk maksāsim! Ar vienotu skatu uz zaļajiem mērķiem un aprites ekonomiku”. Tajā ar nozares ministra, ekspertu un nozares organizāciju pārstāvju piedalīšanos izskanēja arī virkne citu vērtīgu atziņu par to, kā nākamgad gaidāmās izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā ietekmēs Latvijas iedzīvotājus, kā sekmīgāk attīstīt dalītās vākšanas sistēmu ne tikai Rīgā un Pierīgā, bet arī citās pašvaldībās, un ko iedzīvotājiem darīt, lai samazinātu izdevumus par atkritumu apsaimniekošanu.
Tuvāko gadu laikā Latvijā stāsies spēkā virkne izmaiņu atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā, ko nosaka ES direktīvas un valstī pieņemtie atkritumu apsaimniekošanas plāni. Izmaiņas būtiski ietekmēs arī Latvijas iedzīvotāju izdevumus par nešķiroto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu. Jāšķiro būs vairāk. Par to, meklējot ierosmes labākajiem risinājumiem, diskutēja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs, Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis, Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Jānis Rozenbergs, SIA Getliņi EKO valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns, Rimi korporatīvās komunikācijas vadītāja Baltijā Zanda Šadre un Biedrības Zero Waste Latvija pārstāve Liene Kņaze.
Latvijā nav vienotas izpratnes par darbībām, kas pieļaujamas būvniecības un demontāžas objektos.
Būvniecības nozarē pat kontrolējošo iestāžu ekspertu līmenī – pašvaldību būvvalžu, Valsts būvniecības kontroles biroja (VBKB) un Valsts vides dienesta (VVD) inspektoru vidū ir diametrāli pretēja interpretācija par to, kā traktējamas normas būvniecību un demontāžas darbus kontrolējošos normatīvos. Savs traktējums par normām, kā arī būvniecības un demontāžas objektā pieļaujamām darbībām ir arī būvniekiem, darbu pasūtītājiem un atkritumu apsaimniekotājiem. Tas skaidro to, kādēļ dažādos objektos pasūtītājam un demontāžas darbu veicējam ir izvirzītas atšķirīgas prasības, diametrāli pretējā veidā objektos tiek organizēti darbi, tā kropļojot kopējo tirgu, secināms apkopojot būvniecības un demontāžas jomā iesaistīto ekspertu aptaujas rezultātus.
Papildus informācijai
Armands Nikolajevs
LVAF Projekta vadītājs, LASUA izpilddirektors
Tālrunis: 29180647
E-pasts:
lasua@inbox.lv
LASUA 25. gadu jubileja!
Šajā dienā, 1996.gada 11.jūnijā, mūsu nozarei svarīgs mirklis - aktīvu uzņēmēju pulciņš, vēloties veidot vienotu izpratni par atkritumu apsaimniekošanas jautājumiem, dibina nozares asociāciju LASUA, kura šodien svin 25. gadu jubileju!
Mēs, jau kopš asociācijas dibināšanas, esam apzinājušies, ka nozare nevar šķirot sev svarīgos jautājumus no pašvaldību vai privātā uzņēmēja skatu punkta . Darbs jāveic skaidri un kvalitatīvi ikvienam, tamdēļ varbūt pat uz Eiropas fona mēs esam bijuši kā flagmanis nozares vienotībai.
Paldies visiem tiem, kas iznesa šo lolojumu, īpaši izceļot Gunāru Bubuli, kā iniciatoru un dzirksteles šķīlēju , lai apvienotu lielus un mazus uzņēmējus vienā kopīgā kolektīvā.
Šajā straujajā dzīves ritumā, mūsu uzņēmēji bijuši ir un būs kā flagmaņi tīras un zaļas vides veidošanā ar mērķi kalpot savai zemei, savai tautai un domām par bērnu nākotni.
Tiešsaistes informatīvais pasākums 8. jūnijā par izmaiņām dabas resursu nodokļa piemērošanā.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk – VARAM), turpinot darbu pie dabas resursu nodokļa efektivitātes izvērtējuma un pārskatīšanas, ir izstrādājusi likumprojektu “Grozījumi Dabas resursu nodokļa likumā” (turpmāk – likumprojekts). Izmaiņas dabas resursu nodokļa piemērošanā plānotas atkritumu apsaimniekošanas, iepakojuma, dabas resursu izmantošanas un piesārņojuma jomās. Izstrādātais likumprojekts 2021. gada 31. maijā nodots sabiedrības līdzdalībai un ir pieejams VARAM tīmekļvietnē: https://www.varam.gov.lv/lv/jaunums/likumprojekts-grozijumi-dabas-resursu-nodokla-likuma.
Informējam, ka 2021. gada 8. jūnijā plkst. 12:00 būs iespēja piedalīties tiešsaistes informatīvajā pasākumā par plānotajām izmaiņām dabas resursu nodokļa piemērošanā, kurā VARAM informēs par izstrādāto likumprojektu. Aicinām iepazīties ar izstrādāto likumprojektu un piedalīties informatīvajā pasākumā.
Lūdzam informēt par savu dalību līdz 7. jūnija plkst. 13.00,
rakstot uz e-pasta adresi: kristine.gaga@varam.gov.lv .
Relīze Nr.2.: Š.g. 07.maijā LASUA parakstīja atbalsta vēstuli sadarbībai ar Vācijas-Baltijas tirdzniecības kameru ( AHK), kļūstot par AHK partneri Latvijas virzībai uz Eiropas zaļo kursu, izmantojot Vācijas pieredzi un resursus.
Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kamera (AHK), kas sekojot Eiropas zaļā kursa un Vācijas Vides, dabas aizsardzības un reaktoru drošības federālās ministrijas iniciatīvai, plāno laikā no 2021. gada vidum līdz 2022. gada beigām realizēt virkni tematiskos pasākumus: seminārus un workshopus, kā arī pieredzes apmaiņas braucienus, digitalās tūres, kas ļautu Baltijas valstu uzņēmējiem, valsts un pašvaldību institūciju, profesionālo apvienību pārstāvjiem iegūt Vācijas pieredzi ceļā uz aprites ekonomiku un veidot sadarbības. Galvenais iniciatīvas mērķis ir nomainīt fokusu no atkritumu apsaimniekošanas uz resursu apsaimniekošanu, otrreizēju pārstrādi un otrreizēju izmantošanu, veicinot pētniecību un inovāciju attīstību.
Relīze:
Š.g. 29.aprīlī Latvijas atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija ( LASUA), parakstīja līgumu ar Valsts reģionālo attīstības aģentūru, par LVAF atbalstīta projekta “Vienotu vadlīniju izstrāde un sabiedrības izglītošana par pareizu būvniecības atkritumu apsaimniekošanu un no pārstrādātiem būvniecības atkritumiem iegūtu materiālu, kā vērtīgu resursu un izejmateriālu izmantošanu būvniecībā”( projekta Nr.1-08/185/2020) realizāciju sadarbībā ar Valsts vides dienestu.
Projekta galvenais mērķis izstrādāt vienotas interpretācijas vadlīnijas būvniecības procesā radīto atkritumu apsaimniekošanā, apzināt galvenos problēmjautājumus visu iesaistīto mērķauditoriju vidū, sagatavot un izplatīt informatīvi izglītojošos materiālus dotā pakalpojuma ņēmējiem, sagatavot mācību materiālu studiju programmām par būvgružu apsaimniekošanas jautājumiem, noorganizēt izglītojošos seminārus gan vides inspektoriem, gan pašvaldību pārstāvjiem, kas nodarbojas ar šo jautājumu, gan namu apsaimniekotāju pārstāvjiem.
Projekta kvalitatīvai izstrādei tiks pieaicināti jomas eksperti gan no VVD, gan būvuzņēmēju, gan būvmateriālu ražotāju, objektu projektētāju un apsaimniekotāju vidus. Projekts ilgs līdz 30.06.2022. Kopējās projekta izmaksas sastāda 57510,00 EUR, kuri pilnībā tiek segti no valsts budžeta programmas vides sakārtošanas jomā.
VARAM informē, ka 2021.gada 15.aprīlī notikušā semināra “Atkritumu un to pārvadājumu uzskaite” materiāli ir pieejami:
1.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas interneta vietnē: https://www.varam.gov.lv/lv/seminaru-materiali-vides-aizsardzibas-joma
2.
Valsts vides dienesta interneta vietnēs: sadaļā AKTUALITĀTĒM
https://www.vvd.gov.lv/lv/jaunums/valsts-vides-dienesta-eksperti-iepazistina-ar-aktualitatem-finansu-nodrosinajuma-piemerosana-atkritumu-apsaimniekosanas-darbibam,
un sadaļā “Informācija operatoriem” https://www.vvd.gov.lv/lv/informativie-materiali-0
Izdevniecība “Dienas Bizness” sadarbībā ar pašvaldību uzņēmumu SIA “ZAAO” un Vides pakalpojumu uzņēmumu “Clean R” šī gada 7. aprīlī rīko ikgadējo konferenci “Atkritumu apsaimniekošana 2021”.
Š.g. 18. februārī Latvijas Pašvaldību Savienība organizēja tiešsaistes semināru par atkritumu apsaimniekošanas
jautājumiem Latvijā.
Diskusija - Kā BIO atkritumu šķirošanu no problēmas pārvērst iespējā?
Kas nepieciešams, lai varētu īstenot efektīvu bioloģiski noārdāmo atkritumu šķirošanas sistēmas ieviešanu? Skaties vides pakalpojumu uzņēmuma "Clean R" rosināto diskusiju 17. februārī pulksten 11.00 un, iesūtot jautājumus uz e-pastu medijiem@cleanr.lv, kļūsti par aktīvu tās dalībnieku!
Š.g. 21.janvārī Ministru kabinets apstiprināja "Atkritumu apsaimniekošanas plānu 2021.-2028.", ar kuru detalizēti iespējams iepazīties uzejot uz saites:
Informējam, ka Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāna 2021. - 2028. gadam projekts ir iesniegts Valsts kancelejā virzībai uz apstiprināšanu Ministru kabinetā.
Valsts vides dienests (VVD) aicina piedalīties tiešsaistes diskusijā “Tīra vide. Ekonomika. Attīstība”, kas notiks
2020. gada 9. decembrī plkst. 10.00.
Pasākuma laikā valsts pārvaldes, nevalstiskā un uzņēmējdarbības sektora profesionāļi meklēs atbildes uz jautājumu
“Kā līdzsvarot ekonomisko attīstību un sabiedrības tiesības dzīvot tīrā vidē?”
Maza mana tēvuzeme
Divu roku platumā.
Mīļa mana tēvuzeme
Divu roku siltumā.
Dziļa mana tēvuzeme
Visa mūža garumā.
(K. Skujenieks)
Sveicam visus mūsu biedrus valsts svētkos!
Visiem interesentiem iespēja iepazīties un izvērtēt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto plāna projektu “Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.-2028.gadam”.
Plāna projekts un tā 8 pielikumi ir publiskoti un pieejami sabiedriskajai apspriešanai līdz 14.11.2020.
Š.g. 15.oktobrī, ievērojot visus valstī noteiktos ierobežojumus, saistībā ar Covid -19 izplatību, Ventspilī, koncertzālē "Latvija", norisinājās LASUA Biedru sapulce ar mērķi atskatīties uz paveikto pēdējos 5 gados, izveidot jaunu valdi 2020.-2025.gadiem un iezīmētu veicamo darba apjomu nākamajam atskaites periodam.
No 44 reģistrētajiem uzņēmumiem, sapulcē ar pilntiesīgām balstiesībām piedalījās 37 uzņēmumu pārstāvji.
Ievadvārdus teica Valdes pr-tājs Jānis Vilgerts. Ar prezentācijām uzstājās LASUA Izpilddirektosr Armands Nikolajevs, juristkonsuls Edgars Atlācis, Valdes loceklis Jānis Ābeltiņš, kā arī sapulces viesis VARAM Valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola.
Ievērojot noteikto procedūru tika ievēlēta valde nozares stratēģijas veidošanai un interešu pārstāvībai nākamajiem 5 gadiem. Par Valdes pr-tāju atkārtoti tika apstiprināts Jānis Vilgerts.
Ar pilnu Valdes locekļu sastāvu iespēja iepazīties sadaļā Vadība.
Marts 2025
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Paldies par ziņu.
Sazināsimies ar Jums tuvākajā laikā.
Atvainojiet, ir radusies tehniska kļūda.
Lūdzu, nosūtiet ziņu vēlreiz.
Vietalvas iela 5, 12 kabinetā, Rīga, LV-1009
"Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija”
Vietalvas iela 5, 12 kabinetā, Rīga, LV-1009
Banka: SEB Unibanka UNLALV2X LV32UNLA0001002700578
Reģ.nr.40008013925
PVN maks. apl. reģ.nr.LV40008013925
© Biedrība "Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācija” 2020-2025
Izstrādātājs SIA "Latvijas Tālrunis"